Pokretanje alternativnog i nezavisnog prostora iz oblasti kulture — Centra za savremenu kulturu KRAK — predstavlja nužnost i potrebu za grad Bihać i njegov urbani život. KRAK se fokusira na angažovani diskurs ističući važnost socijalne prakse, vizuelne umjetnosti, arhitekture, dizajna i performansa. Okvir unutar kojega se te ideje realiziraju oivičen je strategijom kolaboracije, socijalne odgovornosti i ekološke svijesti.
Ideja i motiv za pokretanje KRAK-a proizišla je iz specifičnih političkih, socijalnih i kulturnih prilika sredine u kojoj djeluje. Glavne odrednice toga ambijenta su zapostavljena industrijska prošlost, etno-nacionalni konflikt, poslijeratno post-traumatsko iskustvo, siromaštvo i depopulacija. KRAK je urgentni odgovor na trajnu krizu i društveni ambijent u zemlji, koji želi vjerovati da kultura, nauka i umjetnost mogu i trebaju biti pokretačem društvenih promjena. Kao takav KRAK se želi pozicionirati kao platforma alternativnog učenja, kolaboracije i koegzistencije s fokusom na savremene umjetničke strategije i inventivne protokole na polju savremene kulture.
Participacija širokog spektra profesionalaca i amatera – umjetnika, arhitekata, dizajnera, edukatora, pravnika, aktivista, vrtlara, ekologa, pčelara kao i pravnih subjekata koji teže profiliranju i angažmanu ka društveno-odgovornim praksama – ključni je aspekat i temeljna pretpostavka mogućeg djelovanja u pravcu oblikovanja nove društvene stvarnosti. KRAK se želi testirati kao incijator te prakse i inkubator posve nove društvenosti.
Sredinom 2020. godine Fondacija Revizor objavila je publikaciju Artefakti buduće prošlosti (ur. Irfan Hošić) koja je katalogizirala istoimenu izložbu iz 2017. godine. Ta publikacija služi kao idejni i programski manifest KRAK-a.