28.04.2024.
Sedmica arhitekture Bihać. Memorija u tranziciji
Sedmica arhitekture Bihać (6. – 11. maj 2024.) tematskog naslova Memorija u tranziciji okuplja urbaniste, arhitekte, umjetnike, dizajnere, historičare i aktiviste koji kroz svoju praksu promišljaju pitanje spomenika i spomeničke baštine u specifičnom socijalno-političkom kontekstu Bihaća, njegove okolice i šire. Kao nastavak događaja iz 2022. godine (Sedmica arhitekture. Urbanizam u pokretu), namjera je pokrenuti diskusiju o plastici sjećanja i politici javnog prostora u sredini obilježenoj političkom decentralizacijom, neuspjelom tranzicijom i neutvrđenom zakonskom regulativom. Pritom se želi kroz ponovno ispisivanje sjećanja na primjerima iz užeg i šireg konteksta uspostaviti komparativna refleksija na spomeničkoj baštini iz NOB-a, te kroz recentne primjere iz rata u Bosni i Hercegovini i šireg područja SFR Jugoslavije, apostrofirati kritička topografija kao model propitivanja ideoloških, konceptualnih, administrativnih i kulturoloških aspekata novije spomeničke produkcije. Spomenici se pritom razumijevaju kao najsnažniji emiteri memorije, te kao takvi oblikuju javni prostor i postaju mjesta gdje se kultura sjećanja utjelovljuje u fizičku formu u prostoru.
Pored formalno-estetskih parametara, Sedmica arhitekture ovogodišnjeg naslova Memorija u tranziciji, a kao događaj organizovan od Gradske uprave Grada Bihaća, KRAK centra i Muzeja Unsko-sanskog kantona, uključuje i perspektive koje se tiču pravnih, odnosno administrativnih aspekata koji podrazumijevaju moralne i etičke aspekte pokretanja inicijativa za izgradnju nekog spomenika. Sa druge strane, partnerstvo javnih institucija i nevladinog sektora proširuje perspektivu i afirmira alate učenja, odučavanja i ponovno učenja (learning, unlearning and relearning), te inicira pokušaje da se stvari zamisle drugačije.
U cjelini, druga po redu Sedmica arhitekture u Bihaću zalog je angažovanom i odgovornom bavljenju sa pitanjima prostora u lokalnoj sredini, unutar kojih saradnja različitih strana, pojedinaca i grupa predstavlja i afirmira održive modele kolaboracije, međusobnog učenja i razmjene.
Detaljan program dostupan je u pdf-dokumentu.
Dizajn: Adnan Suljkanović, 2024.