05.10.2024.
Revizor: Geografije pripadanja
Sedmo izdanje Fanzina Revizor pod nazivom Geografije pripadanja, rezultat je saradnje između Van Abbe muzeja (Eindhoven) i KRAK Centra za savremenu kulturu (Bihać), a uredili su ga umjetnica Lana Čmajčanin, teoretičarka umjetnosti Jelena Petrović, historičar umjetnosti Steven ten Thije i kustos Irfan Hošić. Ovo izdanje nastalo je kao rezultat ljetne škole istog naziva, koja se održala u Bihaću, a zatim okupila učesnike u Eindhovenu 2022. godine s namjerom da se preispitaju geografije (ne)pripadanja kroz politiku umjetnosti i svakodnevnog života.
Fanzin Geografije pripadanja sadrži različite umjetničke doprinose uokvirene jugoslavenskim iskustvom socijalističke zajednice i nizozemskim iskustvom kapitalističkog građanskog društva tokom hladnoratovske ere. Ovaj broj je pokušaj uspostavljanja dijaloške i kritičke platforme koja bi pružila dijalektičke uvide u zajedničke povijesne događaje. Razaranje Jugoslavije tokom ratova 1990-ih i posljedično stvaranje sedam novih zemalja u tranziciji, na periferiji neoliberalnog globalnog svijeta, predstavljaju refleksivnu potporu u prizmi centralne uloge koju je Nizozemska njegovala unutar Evropske Unije od njenog osnivanja. Tako su ove dvije nejednake geopolitičke pozicije uzete kao polazišna tačka za promišljanje i povezivanje svih tih nelinearnih događaja tijekom Hladnog rata, turbulencija koje su uslijedile 1990-ih te događaja koji su promijenili te prostore i njihove odnose od početka novog stoljeća nadalje.
Stoga se koncept pripadanja, koji rekonfigurira značenje i razumijevanje geopolitičkih pojmova ko i šta gdje pripada, u ovim različitim doprinosima, promatra kao spektar ontoloških, epistemoloških, materijalnih, ali i emocionalnih dimenzija društvenog života. U skladu s tim, ovo izdanje ima za cilj izložiti umjetničke, kustoske, aktivističke i teorijske prakse, kao i istraživanja i radove temeljene na umjetnosti, koji unose geografiju svakodnevnog života u ovaj još uvijek neuređeni koncept pripadanja, pod utjecajem mnogih tranzicijskih promjena i ratova.
Saradnja između Bihaća i Eindhovena kroz ovaj projekt omogućuje istraživanje ovih dviju udaljenih, ali međusobno povezanih lokacija, s ciljem dubljeg razumijevanja samih mjesta, njihovih geografija (ne)pripadanja, kao i različitih načina na koje se identificiramo i povezujemo kroz njih i s njima.
Autori i autorice ovoga broja su Igor Bošnjak, Fabienne Chiang, Lana Čmajčanin, Lina Džuverović, Charles Esche, Christian Guerematchi, Irfan Hošić, Andreja Hribernik, Mak Hubjer, Anastasia Kubrak, Almir Kurtović, Ashley Maum, Mladen Miljanović, Alma Mustafić, Wendelien van Oldenborgh, Jasna Pašić, Dan Perjovschi, Jelena Petrović, Majda Piralić, Faruk Šehić, Aida Šehović, Steven ten Thije, Vladimir Tomić.
Istraživački kustoski programi u Bihaću i Eindhovenu organizirani su kao dio četverogodišnjeg programa Our Many Europes, koji je osmislila L'internationale Museum Confederation sa svojim partnerima, a sufinanciran je kroz program Creative Europe Europske Unije. Sedmi broj Fanzina Revizor dodatno je financiran sredstvima Robert Bosch fondacije. Dizajnirao ga je Adnan Suljkanović a redakturu teksta radio je Jonathan Blackwood.
Revizor: Geografije pripadanja. Fotografija: Mehmed Mahmutović, 2024.